Chci se zapojit


Určitě ti neuniklo, že na fakultě máme nějaké spolky a SOR. Víš ale, co je co a jak to funguje? Tady ti vysvětlíme, o co že to vlastně jde, proč je dobré toho být součástí a jak a kam se můžeš zapojit.
Co jsou vlastně studentské organizace?

Studentské organizace, jak už napovídá sám název, je uskupení studentů, které přispívá k lepšímu životu na fakultě. Jsou podporované vedením a máme jich celou řadu, takže si na své přijde každý. A pokud by někomu náhodou nabídka nestačila, může si založit vlastní spolek. Jak na to najdeš v sekci Chci založit spolek.

Proč bych se měl do toho pouštět?

Studentské organizace nabízí mnoho benefitů, které nemusí být na první pohled vidět. Seznámíš se s novými lidmi a ruku na srdce, když na fakultě potkáváš známé tváře, najednou se tam chodí o trochu líp. Být členem spolku je využití volného času, které ti něco dá. Je sice super sledovat doma v posteli Netflix, ale to tě nenaučí, jak uspořádat přednášku pro 300 lidí, pracovat v týmu nebo jak na sociální sítě. Tak se neboj a pojď si najít to svoje!

Jak se v tom všem vyznat?
Formální spolek

Formální spolek se hodí pro větší organizace. Výhodou je hlavně větší pořádek díky stanovám a tomu, kdo co vede. Spolky mají obvykle radu, komisi a volby do těchto orgánů. Zároveň se musí oficiálně přihlásit k soudu a vést si účetnictví. Na fakultě máme tři formální spolky: Studentský spolek Agora, Drosophila a Pedagogický spolek Emil.

SOR

Studentské oborové rady (SOR) vznikají za účelem zastupování zájmů studentů daného studijního oboru. SOR pravidelně komunikují s katedrou, řeší problémy a předávají zpětnou vazbu za účelem zkvalitňování výuky a atmosféry na katedře. SOR má svého mluvčího a ideálně by její členové měli být z různých ročníků studia, aby si dokázali předávat informace z první ruky.

Univerzitní spolek

Univerzitní spolek sdružuje studenty, absolventy i kantory se společnými zájmy a cíli z celé univerzity. Takovým spolkem je např. Charlie, který se definuje jako „Queer sdružení UK” nebo Univerzitní křesťanské hnutí, které můžeš často potkat i na akcích fakulty.

Neformální spolky

Neformální spolek je menší a zpravidla se věnuje komornějším věcem, jako například divadelní spolek La Vie Bohème, který každý semestr ve spolupráci s microlabem natáčí spoty ke studentskému hodnocení výuky nebo třeba spolek CULT při katedře výtvarky, který pořádá otevřené ateliéry, večerní promítání a spoustu dalších akcí.

Fakultní spolek

Fakultní spolky fungují napříč celou fakultou a bývají větších rozměrů. Na ostatních fakultách je to běžnější způsob fungování spolků, protože jednotlivé katedry nejsou až tak rozdílné jako u nás. Na fakultě v současné době takový spolek nemáme.

Zkušenosti členů a bývalých členů

1 / 3
Jana Gombík Ruszó, zakladatelka spolku Drosophila
2 / 3
Štěpán Gabriel, bývalý člen SOR biologie
3 / 3
Veronika Valínová, bývalá místopředsedkyně Studentského spolku Agora

Proč bys měl jít právě k nám?

1 / 4
Michala Chudobová, předsedkyně Pedagogického spolku Emil
2 / 4
Petr Holub, předseda spolku Drosophila
3 / 4
Lenka Nováková, předsedkyně spolku Agora
4 / 4
Linda Pleskačová, radní pro PR spolku Otevřeno

Seznam spolků a studentských
oborových rad


Najdi ten svůj
Všechny Hudba Humanitní Jazyky Pedagogika Přírodovědné Psychologie Sport Technika Umění
up arrow